Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako prosty sposób na wyjście z długów


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie oryginalną ofertą na naszym rynku propozycji finansowych. Choć w swojej własnej konstrukcji przypomina już świetnie nam znajome kredyty bankowe oferowane przez typowe banki. Powinno się jednak wskazać na szereg ważnych różnic.

Pierwsza z nich to podmiot, który to jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. Gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeśli mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Na ogół jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe pragnąc utrzymać zdrową politykę kredytową są obowiązane do badania i weryfikacji osób, które to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mają, przynajmniej statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie opłacany w sposób właściwy.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na trochę innych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możliwości weryfikacji ewentualnej osoby która jest zainteresowana pozyskaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK czyli do zasadniczego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym konieczne jest stosowanie stałych gwarancji spłaty pożyczki