Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym czasie dość popularnym tematem. Informacje na jej temat bywają jednak całkowicie różne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności wiadomościom medialnym, jakie to ostrzegają przed rzekomymi minusami, które się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przekazywanych pożyczek przejmowali lokale mieszkalne biednych osób.

Prawda wydaje się jednak odrobinę bardziej skomplikowana niż w modelu biedni pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny określonego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron ma świadomość dokładnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (zwyczajne kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody podpisywania umów przez równe podmioty, która to to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że 1-a ze stron udziela pożyczki w danej wartości a 2ga strona zobowiązuje się ją spłacić w ustalonym czasie, razem z dodatkowymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma przywilejów banku (np. nie posiada możliwości weryfikować pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie wpisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.