Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim okresie dość znanym zagadnieniem. Opinie na jej temat są jednak całkowicie odmienne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza przede wszystkim doniesieniom medialnym, które to przestrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, jakie to się z nią wiążą. Ostrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przyznawanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne biednych osób.

Prawda jest jednak nieco w wyższym stopniu kompleksowa niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie możemy wartościować w sposób generalny określonego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron ma świadomość precyzyjnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przydzielane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równe strony, która to to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że 1-a ze stron udziela pożyczki w konkretnej kwocie a 2ga strona obiecuje ją spłacić w danym czasie, razem z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie będzie w stanie weryfikować osoby w BIK). Ubezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie wpisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie prosta konstrukcja od strony prawniczej.